High school scores, summaries and schedules —Nov. 17

FOOTBALL

State Playoff Scoreboard

Saturday’s Results

DIVISION I

Region 1

Mentor 57, Cleveland St. Ignatius 56 (3 OT)

Region 2

Toledo Whitmer 49, Massillon 16

Region 3

Pickerington North 21, Hilliard Davidson 0

Region 4

Cincinnati Archbishop Moeller 24, Cincinnati Colerain 21

———

DIVISION III

Region 9

St. Vincent-St. Mary 34, Chagrin Falls 7

Region 10

Bellevue 35, Napoleon 20

Region 11

Dover 48, West Holmes 21

Region 12

Dayton Thurgood Marshall 60, The Plains Athens 21

———

DIVISION V

Region 17

Kirtland 38, Youngstown Ursuline 37

Region 18

Findlay Liberty-Benton 22, Hamler Patrick Henry 21

Region 19

Baltimore Liberty Union 26, Lucasville Valley 14

Region 20

Coldwater 20, Covington 0

Scoring Summaries

ST. VINCENT-ST. MARY 34, CHAGRIN FALLS 7

STVM 7 13 7 7 — 34

Chagrin Falls 0 7 0 0 — 7

STVM: Hargrove 25 pass from Uecker (Labbe kick)

STVM: Campbell 7 run (kick failed)

Cha: B. Vandertill 6 pass from T. Iammarino (Shelley kick)

STVM: N. Williams 1 run (Labbe kick)

STVM: Lockett 3 run (Labbe kick)

STVM: N. Williams 28 run (Labbe kick)

STVM Chagrin Falls

First downs 12 11

Rushing 35-123 28-12

Passing 13-23-240-2 21-42-180-1

Records 11-2 11-2

TOLEDO WHITMER 49, MASSILLON 16

Whitmer 21 14 0 14 — 49

Massillon 7 3 0 6 — 16

Mas.: Conley 54 pass from Kempt (David kick)

Whit.: Howell 0 fumble recovery (Baldwin kick)

Whit.: Frisch 5 run (Baldwin kick)

Whit.: Sterritt 1 run (Baldwin kick)

Whit.: Sterritt 12 run (Baldwin kick)

Mas.: David FG 29

Whit.: Sterritt 5 run (Baldwin kick)

Whit.: Na. Holley 5 pass from Ni. Holley (Baldwin kick)

Mas.: Conley 11 pass from Kempt (pass failed)

Whit.: Frisch 6 run (Baldwin kick)

Whitmer Massillon

First downs 26 14

Rushing 51-270 24-62

Passing 10-17-137-0 18-31-251-1

Records 13-0 11-2

BASKETBALL

GIRLS

Schedule

Friday’s Games

(All games 7:30 p.m., unless noted)

Barberton vs. Norton 7 p.m.

Canton Central Catholic at Canton South

Canton Timken at Dalton

Crestview at Hillsdale

Cuyahoga Falls vs. Massillon at Sam’s Pizza Classic at Chippewa, 8 p.m.

Firestone at Youngstown East 7 p.m.

Garfield at Manchester

Green vs. Kenmore (Norton Turkey Tip-Off), 3:30 p.m.

Berlin Hiland at Twinsburg

Mogadore vs. Chippewa (Sam’s Pizza Classic) 6 p.m.

Cincinnati Roger Bacon at Canton McKinley 2:30 p.m.

South Central at Northwestern

St. Thomas Aquinas at Northwest

Streetsboro at Tallmadge

———

Saturday’s Games

(All games 7:30 p.m., unless noted)

Black River at Lucas

Coventry at Southeast 2:30 p.m.

Cuyahoga Falls vs. Chippewa (Sam’s Pizza Classic), 6 p.m.

Green at Norton Tournament 3:30 p.m.

Our Lady of The Elms at Fairport Harding 2:30 p.m.

Crestwood at Rootstown

Fairless at Minerva 11:30 a.m.

Heritage Christian at East Canton

Jackson at Kent Roosevelt

Kenston at Ravenna

Lincoln-West at North Canton Hoover

Louisville at Glen Oak, 2:30 p.m.

Manchester at Wadsworth

Marlington at Canfield

Medina at Midpark

Mogadore vs. Chippewa (Sam’s Pizza Classic)

Norton vs. Green (Turkey Tip Off)

Nordonia at Aurora 6:30 p.m.

Parma Padua at Brunswick

Revere at Lake 2:30 p.m.

Sandy Valley at Tusky Valley

Solon at St. Vincent-St. Mary

Southeast at Coventry 2:30 p.m.

Streetsboro at Garrettsville

Toledo Waite at Perry 6:30 p.m.

Tuslaw at Waynedale

Walsh Jesuit at Cleveland Shaw, 1 p.m.

Wooster at Triway


© 2014 The Akron Beacon Journal  ●  Ohio.com  ●  Enjoy  ● 44 E. Exchange Street, Akron, Ohio 44308